Rosťa Osička, boxer a malíř, vystavuje své dílo v Severočeské galerii v Litoměřicích

Výstava představuje legendárního boxera Rostislava Osičku v roli malíře a básníka s výjimečným vztahem ke svému okolí, k lidem, ke společnosti i k planetě.  Výstava je přístupná do 26. září 2021. Rostislav Osička je pro řadu generací známý jako boxer, sportovec a reprezentant republiky, pro jiné je mediálně známou tváří taneční show veřejnoprávní televize. Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích však představuje Rosťu, jak mu říkají nejen jeho nejbližší, v rámci dokumentace současných projevů insitního umění.

Výstava téměř 40 výtvarných a poetických děl obsahuje většinu inspiračních a tvůrčích okruhů, jimiž se Rosťa zabývá. Jejím jádrem jsou díla zaměřená na oblast ochrany životního prostředí, práce se sociálními náměty i s církevním obsahem. Významně jsou zastoupena díla reflektující náměty z historie boxu a představeny jsou rovněž ukázky ze zásadních autorských cyklů, které byly již dříve souborně uvedeny na samostatných výstavách, například Star Dance nebo Slovácko.

Rostislav Osička (*1956) se v mládí věnoval profesionálnímu boxu, získal přes dvě stě medailí, několikrát se stal mistrem republiky a byl i úspěšným reprezentantem. Jeho profesionální kariéru ukončila v roce 1981 rvačka, za níž dostal doživotní distanc. Pohyboval se v prostředí pražské bohémy a živil se jako trenér, vyhazovač, kaskadér či příležitostný herec. V současné době se věnuje trénování a své životní vášni – malování.

Výstavu v Severočeské galerii výtvarného umění v Litoměřicích doplňuje krátký dokumentární film, který s Rosťou natočili Lucie Kramperová a Marek Lovětínský.

Výstava je přístupná dle aktuálně platných epidemiologických opatření. K výstavě vychází výpravný katalog, návštěvníci si mohou odnést i otisk tematického turistického razítka.

Otevírací doba: denně od 10:00 do 18:00 hodin, vstupné: plné 25 Kč, snížené 10 Kč, rodinné 50 Kč.

Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích, Michalská 30/9, 412 01 Litoměřice, www.galerie-ltm.cz.