Výstava fotografky Lenky Hatašové „V jiném světle“

Fotografka Lenka Hatašová představí autorskou výstavu fotografických portrétů známých osobností nazvanou V jiném světle. Výstavu hostí Kulturní centrum Zahrada na Jižním Městě od úterý 7. února 2023.

„Vzhledem k názvu zatím mého největšího fotografického projektu jsem na portrétech pracovala trochu jinak než doposud. Známé osobnosti jsem zachytila “ v jiném světle“ hned v několika rovinách – jednak je představuji v situacích nebo prostředích, na které nejsme u nich úplně zvyklí, navíc jsem pak podle možností použila ne zcela běžné světelné podmínky či efekty, ve většině případů vycházející z přirozeného denního osvětlení,“ vysvětluje svůj záměr sama autorka.

Na padesáti snímcích, které vznikly mimo jiné i v Paříži či Malé Fatře můžete tak najít například Simonu Stašovou, Petra Koláře, Kateřinu Neumannovou, Karla Gotta, Lucii Bílou, Jana Saudka, Zlatu Adamovskou či Báru Basikovou. Jakési intimní napojení mezi fotografem a jeho objektem je zřejmé na první pohled, důvěra pramenící z dlouhodobé spolupráce tak umožnila vytvořit dokonalou perspektivu V jiném světle.

Komentovaná prohlídka výstavy – středa 1. března 18.00

Autorka výstavy fotografických portrétů s názvem V jiném světle Lenka Hatašová vás srdečně zve na komentovanou prohlídku svého projektu, který obsahuje pětapadesát snímků známých osobností zachycených pozoruhodným způsobem. Při osobním setkání se dozvíte, jak konkrétní fotografie vznikaly, což může být zajímavé i pro fanoušky portrétní fotografie.

Lenka Hatašová (1969) prošla s fotoaparátem v ruce válečným bojištěm na Balkáně, zeměmi severní a střední Ameriky či tenisovými kurty slavného grandslamu. Svět reportáží a dokumentaristiky opustila v devadesátých letech ve chvíli, kdy začala fotografovat pro média známé osobnosti kultury, sportu či politiky. Více než akce a adrenalin ji začal zajímat stylizovaný portrét, kterému se v posledních letech věnuje již výhradně. Její fotografie zdobí titulní stránky magazínů, přebaly autobiografických knih, kalendáře, obaly desek českých zpěváků či kapel nebo fotografické vizuály k televizním kampaním a kampaně spojené se známými osobnostmi vůbec.

K fotografování ji přivedl otec, maminka jí zase ukázala, co je skutečná láska k lidem. Jak sama autorka říká, láska otevírá srdce a mění tak i vidění vnější reality, což je pro fotografa klíčové. Od portrétů si poslední roky čím dál častěji odskakuje do přírody, kde s kapesním  fotoaparátem či mobilem hledá každodenní zázraky na své cestě, které lze ve spěchu a tepu naší doby snadno přehlédnout. 

Adresa konání akce: KC Zahrada, Malenická 1784, Praha 4 – Chodov

Na titulním fotu: Marta Jandová