V Galerii Mánes probíhá unikátní a jedinečná výstava MISTŘI RENESANCE. Na opening této události přišly stovky pozvaných hostí. Mezi nimi mnoho známých osobností. Všichni byli naprosto nadšeni výjevy starých mistrů. Však jsou zde také více než čtyři desítky děl od malířů těch nejslavnějších jmen: Da Vinci, Michelangelo, Botticceli a Raffael.
Věrné licencované kopie v tomto množství, pojetí a spojení jsou poprvé v ČR, poprvé v Praze a poprvé v Mánesu.
Kromě impozantní sochy Davida, která i s podstavcem měří přes 5 metrů a s kupolí více než devět, dvou obrazů Mony Lisy, Poslední večeře, nejslavnějším výjevem Sixtinské kaple – Poslední soud, Poslední večeře, Stvoření Adama, Stvoření Venuše, Sixtinské madony či Dámy s hranostajem, zde návštěvníci uvidí i další skvostná díla.
Jako jedni z prvních si je na slavnostním zahájení, které moderovali Karel Kašák a René Kekely, měli šanci prohlédnout osobnosti a umělci, jako například: Kristian Kodet, Carmen Mayerová a Petr Kostka, Lucie Vondráčková, Michaela Kuklová, Petra Černocká, Heidi Janků, Pavlína Senič, Jana Fabiánová, Nikol Ďuricová, Klára Kolomazníková Hana Čížková, Petr Batěk, Jiří Ployhar, Jan Kuželka, Felix Slováček, Ivan Vyskočil, Jiří Werich Petrášek… Chybět nemohla ani Eva Hrušková a Jan Přeučil. Ten také pro výstavu Mistři renesance načetl audioprůvodce, kterého si přes QR kód každý návštěvník může stáhnout do mobilu.
O hudební vystoupení se postarali saxofonista a DJ René Junior a houslový virtuóz Jaroslav Svěcený. Ten je také „patronem“ projektu a v Mánesu po čas výstavy bude mít několik hudebních recitálů v rámci svého projektu „Hudba v obrazech“.
„Renesance byla nesmírně kulturně bohatá. Ta doba přála tomu, že lidé tvořili, měli kreativitu. Byl bych rád, kdyby se to jednou vrátilo. Hluboce se skláním před tím obdobím, dokázali umění vtisknout život. Čekáte kdy se sochy pohnout, obrazy obživnou. Napsal jsem hudbu speciálně pro tuto výstavu, chystáme dva koncerty v rámci výstavy. Hudba bude spojená s historickými nástroji, budu hrát na housle ze 16. a 17. století. Líbí se mi to tady, mám rád Mánes, má to tu genius loci, často zde vystupuji a užívám si to“ uvádí k výstavě Jaroslav Svěcený
Při slavnostním otevření unikátní expozice nemohl chybět autor nápadu a projektu, rakouský scénograf a kreativec profesor Manfred Waba.
„Já jsem nadšen, kolik přišlo lidí a vzácných hostí a jsem velmi potěšen, že se jim tento projekt líbí. Už jej měli šanci vidět lidé v Grazu, Vídni a Berlíně a všude se setkal s obrovskou odezvou. Jediný rozdíl oproti Praze je, že tam byla výstava instalována v kostelích čili se tam propojila původní architekturou s těmito díly. V Mánesu je to čistý prostor, takže si je mohou návštěvníci ještě více vychutnat,“ prozradil Waba, jenž ve spolupráci s manažerem výstavy a překladatelem Petrem Kumpfe prozradil, že nápad dostal kdysi ve Vatikánu.
„Když jsem čekal na výstavu a byly to hodiny, pochopil jsem, že spousta lidí nemá šanci vidět všechna díla. Nemají možnost si je prohlédnout zblízka a tady jsou mnohá pod jednou střechou, zblízka a mohou si je zájemci prohlédnout z detailu, vyfotografovat se u nich a také si na ně třeba sáhnout.“
„Mně samozřejmě nejvíc asi oslovil ten úžasný David, který je vážně monumentální, ale pochopitelně vidět takhle Poslední večeři, Poslední soud nebo ty Mony Lisy, je skvělé. Je to vůbec geniální nápad,“ prozradila zpěvačka Heidi Janků, stejně jako Petra Černocká nebo Klára Kolomazníková.
„Já jsem ráda, že jsem mohla přijít a vidět to. Osobně miluji historii a renesanci obzvlášť. Některá ta díla jsem měla šanci vidět v originále, ale k některým jsem se nedostala. Tohle je skvělý nápad a příležitost třeba i pro studenty,“ podotkla Lucie Vondráčková.
Právě i pro školy jako edukativní projekt je expozice velmi zajímavá a lákavá. „Pro ty studenty to bude mít skvělý rozměr. Vnímám to jako ohromnou příležitost shlédnout tu krásu, kterou vytvořili staří mistři takhle z blízka. A bylo mi ctí podílet se na tom hlasem audioprůvodce,“ podotkl Jan Přeučil.
„My jsme nadšeni, okouzleni a potěšeni, že tady můžeme být. Možná si to s rodinou ještě přijdeme prohlédnout v klidu znovu. Člověk všechno nepochytí. Ale je to krásné a skvělý nápad, pan Waba by měl dostat za to nějaké ocenění,“ podotkli Carmen Mayerová a Petr Kostka.
Součástí openingu bylo také představení dvou obrazů s výjevy renesance od soudobé autorky, výtvarnice Michaely Žemličkové, která nakreslila tzv. „jedním tahem“ černobílé obrazy Davida a Madony. Díla jsou propojením historie a moderního pojetí. Žemličková už několik let kromě jiného má stálou výstavu ve vedlejší ArtRestaurant Mánes.
Návštěvníci mají kromě jiného šanci také se vyfotit „jako Mona Lisa“ ve speciálním fotopointu. Mají rovněž příležitost zakoupit si i upomínkové předměty spojené s tématem této výstavy. Vstupenky si mohou koupit online na www.mistrirenesance.cz.
Výstava MISTŘI RENESANCE potrvá od 1. března do 30. května.
Foto: Jaroslav Hauer/Mistři renesance