Talentované mládí v Mánesu: Výstava A není to spíš koníček? představuje 4 naděje tuzemské výtvarné scény

Eliška Podzimková, Marie Urbánková, Jan Vajda a Anna Niklová. Čtyři mladí výtvarníci zaplnili svými díly prostory Galerie ART Concept  v Mánesu na nábřeží v centru Prahy.  Prodejní výstavu s názvem A není to spíš koníček?, která bude přístupná následující měsíc, zahájila 20. července  neformální vernisáž.

Název skupinové výstavy A není to spíš koníček?   s lehkou nadsázkou odkazuje k otázce, kterou při prezentování své tvorby začínající umělci čas od času slýchávají. „Jsem moc ráda, že můžu vystavovat společně s lidmi, jejichž práci absorbuju už celkem dlouho. Například Honza Vajda byl jedním z prvních ilustrátorů z Čech, kterého jsem začala sledovat, a teď spolu vystavujeme? Úlet! Myslím, že jsme krásný průsečík různých ilustrátorských stylů a naše práce nám dělá radost. Snad je to z toho poznat,“ konstatuje s úsměvem Eliška Podzimková. Pozvání ke společné prezentaci potěšilo také Annu Niklovou: „Je skvělé, že můžu vystavovat společně s Eliškou, Marií a Honzou na této barevné a veselé výstavě a že nám Galerie Art Concept poskytla svůj krásný prostor v Mánesu. V rámci výstavy představuji Riso grafiky ze série ručně vyrobených ilustrovaných sešitů, které přistupují k sešitovým stránkám a jejich mřížkám jako k pohyblivému prostoru, kde se mohou dít všelijaké nečekané věci.“

Marie Urbánková vytvořila speciálně pro výstavu v Mánesu cyklus “jedlíků“: „Celý proces jsem si moc užila, po půl roce, kdy jsem konstantně pracovala na samých zadáních a zakázkách, jsem si vytvořila osm zcela volných papírových diorám a byla to nesmírná radost! Jde o osm pohledů skrze břicho do určitých mikrosvětů, scenérií, které jsem ručně vystříhala a komponovala do prostoru jakéhosi kukátka uprostřed postavy jedlíka.“

Vystavené obrazy Jana Vajdy jsou vytvořeny digitální kresbou. „Používal jsem čistě digitální prostředky, které nenapodobují reálné tahy tužky nebo barvy, ale pracoval jsem jen s čistou linkou a plochou, která by jinak než na počítači nešla vytvořit. Potěšilo mě, že Galerie Art Concept se nebojí vystavit ilustrace, které nejsou vnímané jako opravdové umění, ale spíš jako obrázek do knížky nebo časopisu,“ podotkl autor. 

O umělcích:

Eliška Podzimková je mladá česká animátorka, ilustrátorka, fotografka a všestranná umělkyně. Absolvovala Filmovou akademii Miroslava Ondříčka v Písku. Nejen díky svému profilu na Instagramu @AnimateNY (nyní @eliskap) získala uznání doma i ve světě. Má na kontě např. spot pro Jamieho Olivera, obsazení titulní stránky newyorského deníku Metro, dokreslené fotky pro americký Vogue či články v celosvětových médiích. V Čechách spolupracovala s Tomášem Klusem na jeho turné Recyklus, ilustrovala knížku Marie Doležalové a spoluvytvořila knižní vydání průvodce Honest Guide s Jankem Rubešem. Pro pražský magistrát připravila projekt PrahART s uměním v dopravních prostředcích. Příznivé ohlasy zaznamenaly také její ilustrace ke knize Malý princ a stejnojmenná putovní interaktivní výstava. V současné době pracuje na seriálu Plešouni pro onkologicky nemocné děti.

Marie Urbánková po studiu na SUPŠ Žižkov, obor scénografie, vystudovala Vysokou školu umělecko průmyslovou v Praze, obor filmová a televizní grafika pod vedením Jakuba Zicha. Má za sebou několik knížek pro děti (Jedéém!, Trable s tátou, Příběhostroj, Táta a princezna Rozárka, Tajemství za sněhovým knírkem, pravidelné příspěvky do časopisu Raketa). Mimo ilustrace a knihy ji moc baví svět animovaného filmu. Po svém bakalářském filmu Betonová džungle nyní objíždí festivaly s krátkým animovaným filmem Máma má vždycky pravdu!

Anna Niklová se narodila v Praze do rodiny výtvarníka Petr Nikla, takže kreslení odmalička se nějak nemohla vyhnout. V patnácti letech se přestěhovala s rodinou do New Yorku, kde vystudovala ilustraci na střední a vysoké škole, a nyní dokončila magisterské studium grafického designu a vizuální komunikace na Central Saint Martins v Londýně. Věnuje se především knižní ilustraci a grafice, ale také kreslené animaci a ručně malovanému písmu. Nejradši tiskne na japonských RISO tiskárnách, ze kterých do svých ilustrací přenáší i jemné barvy a textury. V New Yorku i v Čechách se účastnila několika skupinových a samostatných výstav, ilustrovala dvě knihy pro děti pro nakladatelství Meander a zároveň vytváří autorské knížky vydané vlastním nákladem.

Jan Vajda se zabývá především digitální ilustrací. Podílí se tak na vizuálech různých reklamních kampaní, vytváří logotypy, časopisy nebo knihy. Realizuje se také ve vytváření tištěných autorských printů. Jeho práci charakterizuje čistě tažená křivka, která vykresluje jednotlivé elementy ilustrace. Každý obrázek obsahuje velké množství detailů a situací. Důležitou součástí je vtip. 

Foto: Matyáš Hájek